Wszystko o superżywności i czy właściwie ona jest smaczna?
Superżywność (z angielskiego super foods) to takie produkty, które występują w przyrodzie, są nieprzetworzone, a zawierają bardzo duże ilości cennych dla organizmu składników odżywczych. Wpływają na lepsze funkcjonowanie układu trawiennego, wspierają funkcje metaboliczne i intensywnie odżywiają.
Ostatnio coraz bardziej popularny zwłaszcza jako środek na odchudzanie stał się zielony, młody jęczmień
Jeszcze niedawno takie nazwy jak: trawa pszeniczna i jęczmienna, spirulina, chlorella, jagody acai, jagody goji, nasiona chia, lucuma, sproszkowany korzeń maca, guarana, ziarna kakaowca, camu camu, olej kokosowy, woda kokosowa, ziarna konopi, amarantus, komosa ryżowa, brzmiały obco i trudno było dostać takie produkty w sklepach. Teraz w większości dobrze zaopatrzonych marketów pojawiają się na półkach obok innych codziennych produktów, a w sklepach ze zdrową żywnością to już klasyczne zaopatrzenie. Zwiększa się świadomość konsumentów, a więc także popyt na zdrowe wyroby.
Większość superżywności jest importowana, ale w Polsce mamy też swoje własne produkty tego typu, na przykład głóg, żurawinę, morwę, buraki, pyłek pszczeli (kwiatowy), kapustę kiszoną, miód, czosnek, kaszę jaglaną, kaszę gryczaną czy brokuły.
Skarbnica skoncentrowanych składników odżywczych idealnym dodatkiem do twoich codziennych koktajli, sprawdź jak to działa!
Czy superżywność jest smaczna?
Naturalne produkty charakteryzujące się nadzwyczajnymi właściwościami często są sprowadzane z zagranicy w postaci sproszkowanej lub suszonej. O ile suszone jagody goji smakują jak rodzynki, o tyle na przykład sproszkowane algi typu spirulina czy chlorella albo sproszkowana trawa jęczmienna bądź pszeniczna nie są zbyt smaczne. Konieczne bywa „ukrycie” ich trawiastego lub rybiego posmaku w innym pożywieniu i właśnie tutaj koktajle sprawdzają się idealnie. Wymieszanie łyżeczki czy dwóch sproszkowanej i niesmacznej superżywności ze słodkimi, dojrzałymi i pełnymi aromatów owocami powoduje, że cały koktajl smakuje wyśmienicie, a przemycone superdodatki nie dominują.
Hitem popularności stały się ostatnio sproszkowane algi i trawy stosowane jako środki wspomagające odchudzanie.
Czy rzeczywiście tak działają?
Co należy wiedzieć o superżywności?
Chcemy zwrócić szczególną uwagę na produkty z tej grupy, które stosujemy w przepisach – warto je włączyć do codziennego jadłospisu z korzyścią dla zdrowia. Najlepiej kupować ekologiczne z organicznych upraw, gdyż wówczas mamy gwarancję dobrej jakości.
Olej kokosowy to eliksir młodości o właściwościach odchudzających. Czy wiesz, że wystarczy 1 łyżeczka oleju kokosowego w codziennej dawce koktajlu, a twój metabolizm przyspieszy? Przekonaj się sam!
Do superżywności zaliczamy między innymi:
– sproszkowane algi: spirulinę i chlorellę,
– sproszkowane trawy: młody jęczmień i młodą pszenicę,
– suszone owoce, nasiona i ziarna: jagody goji, jagody acai, nasiona kakaowca, nasiona chia (szałwii hiszpańskiej), nasiona konopi, ostropest plamisty, siemię lniane, amarantus, komosę ryżową,
– produkty pochodzące z plamy kokosowej: olej kokosowy, wodę kokosową,
– suszone sproszkowane korzenie: maca i guarany, strąki karobu (mączki chleba świętojańskiego),
– pyłek pszczeli
– inne: pestki moreli, czarnuszkę, czystek, żurawinę, zieloną kawę, zieloną herbatę, lucumę, camu camu, borówkę, kurkumę, suszony baobab.
Każdy z tych składników bez problemu może być super dodatkiem do koktajlu.
foto tytułowe: https://pixabay.com/pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz