Gdy miksujesz codziennie zielone koktajle warto wiedzieć jak przechowywać składniki do nich, aby były jak najdłużej świeże.
Nie ma jednego określonego sposobu na prawidłowe przechowywanie warzyw i owoców. Każde z nich bowiem wymaga indywidualnego traktowania. Owoce i warzywa są przeróżne i przeróżne też są nie tylko temperatury i terminy ich przechowywania, ale ich szybkość dochodzenia do dojrzałości.
O ile prawidłowo przechowujemy warzywa i owoce, ich składniki odżywcze istotne dla zdrowia są w maksymalnie skoncentrowanej dawce witamin, i pierwiastków.
Ananasy są smaczne - słodkie, miękkie i mocno aromatyczne. Oczywiście pod warunkiem, że wiesz, jak je wybrać.
Ogólne zasady przechowywania owoców i warzyw
Choć sposób magazynowania owoców i warzyw zależy między innymi od stopnia ich dojrzałości, istnieją jednak ogólne zasady, które polecamy wcielić w życie, aby wykorzystać maksymalnie czas od ich zakupu do zmiksowania lub zjedzenia.- Większość owoców warzyw przechowuj w lodówce, jednak nie wszystkie. Egzotyczne owoce tracą swój smak i aromat. Nie trzymaj w lodówce więc awokado, cytrusów, bananów, ananasa czy papai. Zimna temperatura lodówki nie sprzyja też cukinii, pomidorom oraz ogórkom, a także cebuli czy ziemniakom.
Uwaga! Poza lodówką przechowuj także owoce, które chcesz, aby szybciej dojrzały.
- Owoce i warzywa, które przechowujesz w lodówce trzymaj najlepiej w dolnych szufladach. Wyłóż szufladę ręcznikami papierowymi, które wchłoną nadmiar wilgoci. Unikaj toreb foliowych i szczelnych pojemników. Owoce i warzywa nie lubią być owijane czymkolwiek, nawet papierem śniadaniowym.
- Nie przechowuj owoców i warzyw razem. Idealnie byłoby nie trzymać ze sobą różnych rodzajów owoców i warzyw i każde przechowywać w osobnych szufladach, w praktyce jednak jest trochę trudne do zrealizowania, wystarczy więc, że odseparujesz jedne owoce od drugich tak aby się nie dotykały.
- Zepsute owoce i warzywa usuwaj natychmiast, by nie zarażały tych zdrowych.
- Owoce delikatne, takie jak maliny, truskawki czy jagody są nietrwałe. Należy je magazynować w lodówce maksymalnie do dwóch dni, a pozbawiać szypułek i myć dopiero po wyjęciu z lodówki, tuż przed wykorzystaniem.
Czy wiesz, że są takie owoce i warzywa które są zdrowe, najmniej skażone pestycydami nawet, gdy nie są ekologiczne?
Ciekawostka.
Czy wiesz, że zielone warzywa (takie jak sałata, ogórki, brokuły, szparagi) nie powinno się przechowywać razem z produktami wydzielającymi etylen, który sprawia, że w jego obecności żywność szybciej dojrzewa? Zżółkną one wtedy szybciej i się zepsują.
Etylen jest w takich owocach jak papryka, banany, jabłka, gruszki czy pomidory.
Pamiętaj że warzywa i owoce dłużej zachowają świeżość, jeśli kupimy je w dobrym stanie. Już w sklepie czy warzywniaku sprawdzaj, czy są odpowiednio jędrne, dojrzałe, zdrowe, suche. Nawet delikatne pęknięcie czy uszkodzenie przyspiesza proces gnicia i zepsucia. Poza tym, kupujmy świeże produkty do koktajli w takich ilościach, by nie przechowywać ich zbyt długo. Tym smaczniejsze i zdrowsze im są bardziej świeże.
foto tytułowe: https://pixabay.com/pl/
Nigdy bym nie pomyślalam,ze kiwi nie można przechowywać razem z bananem.... Przyznam, że u mnie w misce wszystkie te owoce leżą ze sobą razem :)
OdpowiedzUsuńMój mąż natomiast ma przykry zwyczaj pakowania wszystkiego do lodówki. Nawet pomidorów. Bardzo mnie to denerwuje, bo faktycznie tracą potem swój smak i aromat.
Cytryny zawsze wkładam do lodówki i nie zauważyłam,żeby zmieniły smak.
OdpowiedzUsuń