Jak rozpoznać i kupić dojrzałego ananasa?

Ananasy są smaczne - słodkie, miękkie i mocno aromatyczne. Oczywiście pod warunkiem, że wiesz, jak je wybrać.
Ananas to dobrze znany i często wykorzystywany owoc. Doskonale sprawdza się m.in. w różnego rodzaju koktajlach. Aby jednak móc w pełni rozkoszować się jego smakiem i innymi właściwościami, najlepiej kupować i wykorzystywać świeże owoce, dostępne zresztą bez większego problemu na każdym warzywnym stoisku w większości sklepów spożywczych i marketów. 

Jeśli tylko to możliwe, używajmy owoców świeżych. Ananasy w puszkach w stosunku to tych świeżych są o tyle gorsze, że zawierają dodatkowo cukry i konserwanty - jedne z największych wrogów dobrej i zdrowej żywności.


Dlaczego akurat ananas?


Ananas jest owocem bogatym m.in. w witaminę C, dlatego sięgamy po niego także w jesienią i zimą, gdy kończy się sezon na owoce lata i wczesnej jesieni, a z tych świeżych dostępne są już w większości tylko gruszki, jabłka, śliwki i cytrusy.Ananasy to prawdziwa skarbnica minerałów i witamin. Ananasy zawierają cukry, błonnik, potas, wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan, witaminy A, B1, B2, B6, PP, C, kwas foliowy. Dzięki zawartości błonnika ananas jest doskonałym owocem dla osób dbających o linię czy odchudzających się, wspomaga procesy trawienne, usuwa toksyczne produkty przemiany materii i daje uczucie sytości na długo. Bromelaina jako enzym ścinający i rozkładający białka, kolejny ważny składnik ananasa, wspomaga procesy trawienne i jest naturalnym wspomagaczem dla osób na diecie.

Walory zdrowotne ananasa to jednak nie wszystko. Warto docenić również smak tego owocu i możliwości jego zastosowania m.in. w różnego rodzaju koktajlach. Ananas to owoc, który idealnie pasuje do koktajli, nadaje im słodkiego smaku i poprawia ich konsystencję. 

https://zielonekoktajle.pl/dieta


Ananas nadaje miksowanym mieszankom smaku, kojarzącego się z tropikami, można też ananasowe trójkąty wykorzystać w inny sposób i ozdobić nimi koktajle, zatykając cząstki ananasa na brzegu słoika, szklanki czy kieliszka.


Jak kupić dojrzałego ananasa?


Ananasa należy przed zakupem obejrzeć z każdej strony, zwłaszcza od spodu. Obowiązkowo sprawdzić trzeba, czy owoc nie zawiera pleśni. Oprócz samego owocu uważnie oglądamy również liście - wśród zielonych liści ananasa szukamy tego najmniejszego, a następnie próbujemy go delikatnie wyciągnąć. Jeśli wychodzi bez większego problemu to oznacza to, że owoc ananasa jest już dojrzały. Ten prosty trik pozwala na wybranie najlepszego i najbardziej dojrzałego ananasa spośród tych dostępnych w sklepie. Jeśli owoc nie pachnie, potrzebuje jeszcze kilku dni, aby dojrzeć w warunkach domowych - na parapecie lub blacie kuchennym. Im bardziej dojrzały ananas, tym mocniejszy wydziela aromat. Czuć go nawet przez skórę owocu.


Czy wiesz, że istnieje sposób aby zawsze otrzymywać niezwykłą kremową konsystencję koktajli, tzw. smooth?

https://zielonekoktajle.blogspot.com/2016/12/jak-uzyskac-kremowa-i-aksamitna.html

Jak obierać ananasa?


Do obierania ananasa używaj ostrego, dużego noża kuchennego.


Odcinamy najpierw podstawę owocu oraz część tuż przy liściach. Stawiamy ananasa pionowo na desce i z góry na dół odcinamy nożem skórkę wokół owocu. Obranego ze skóry ananasa kroimy wzdłuż na ćwiartki. Wszystkie ćwiartki stawiamy pionowo na desce i wycinamy z nich część twardego rdzenia. Gdy używasz ananasa do koktajli, a potrzebujesz tylko kilka plasterków lub ćwiartkę, odkrój jedynie potrzebną ilość, nie usuwaj skóry i przechowuj owoc w lodówce. Kawałek potrzebny do koktajlu obierz i zmiksuj.

Ananas a pestycydy

Używaj więc ananasów jak najczęściej i miksuj je, kiedy tylko możesz. To zdrowe i smaczne owoce, które możesz przy tym zakupić nawet w supermarkecie. Ananasy należą do tzw. czystej 15-nastki, czyli owoców nie chłonących pestycydów. 

Czy wiesz, że są takie owoce i warzywa które są zdrowe, najmniej skażone pestycydami nawet, gdy nie są ekologiczne?

foto tytułowe: https://pixabay.com/pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...