Gdy świeżych warzyw i owoców coraz mniej, chcąc nie chcąc sięgamy po mrożonki. Zobacz, dlaczego warto!
Utarło się przekonanie, że mrożone warzywa i owoce mają mniej wartości odżywczych, ale czy to prawda? Otóż okazuje się, że niekoniecznie i nie zawsze. Popularne, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, mrożonki mogą mieć nawet więcej witamin, składników mineralnych i mikroelementów niż świeże.
Dlaczego?
Przyjrzyjmy się świeżości i dojrzałości
Warzywa i owoce są poddawane mrożeniu w pełni sezonu, gdy są dojrzałe. To zdecydowanie zwiększa ich wartość odżywczą w porównaniu do świeżych owoców i warzyw, które w okresie zimowym zalegają na sklepowych półkach. Dojrzałe owoce i warzywa lepiej się trawią i mają lepszy smak, a ich składniki odżywcze są w idealnych proporcjach i w maksymalnych wartościach. Aby zamrozić owoce i warzywa - samodzielnie w domu, z własnych plonów czy też w firmie produkcyjnej - zazwyczaj dbamy o to, aby mrożenie zostało wykonane jak najszybciej. Dzieje się to najczęściej w kilka godzin od zbioru. Owoce oraz warzywa przeznaczone do mrożenia, nie leżakują i nie są magazynowane ani transportowane. Ich powierzchnia, oprócz mycia pod bieżącą wodą, nie jest pokrywana konserwantami czy chemikaliami dla dłuższego przetrwania. Ponadto czas od rozmrożenia gotowego produktu do jego spożycia, to znowu raptem kilka minut lub maksymalnie kilka godzin.Zwróćmy uwagę na smak
Oczywiście nikt nie twierdzi, że mrożone owoce i warzywa smakują jak świeże. One nigdy nie będą smakować tak jak świeże! Jedząc truskawki, maliny, jagody, porzeczki itp. owoce mrożone w sezonie letnim, nie spodziewajmy się uzyskać smaków lata. Jednak zmiana smaku wcale nie musi oznaczać, że mrożony produkt nie ma odpowiednich wartości odżywczych. Przyrządzić sobie koktajl z letnich owoców w środku zimy i popijać go, gdy za oknem mróz i śnieg - to sama przyjemność.A co ze stratą witamin podczas mrożenia
Okazuje się że warzywa i owoce podczas mrożenia nie tracą tak wiele, jak by się wydawało. Za największe straty odpowiada proces blanszowania, czyli sparzania ich przed mrożeniem. Blanszowanie parą wodną hamuje aktywność enzymów i zabija drobnoustroje. Jeśli mrozisz owoce i warzywa samodzielnie - nie musisz tego robić, tym bardziej że twoje mrożonki prawdopodobnie nie leżą w zamrażarce dłużej niż kilka miesięcy. Jeśli jednak mrozi je firma produkcyjna, wówczas parzenie jest wykonywane, gdyż częściowo zapobiega to zmianom smaku, barwy i składu chemicznego podczas długotrwałego przechowywania mrożonek. W rezultacie pomimo zniszczenia części witamin, sparzanie chroni przed dalszą utratą wartości odżywczych.Czy wiesz, że niektóre owoce i warzywa warto kupować w wersji ekologicznej? Sprawdź tzw. parszywą 12nastkę?
Koktajle z mrożonkami
Polecamy używać do koktajli mrożonek nie tylko ze względu na ich dostępność i zachowane wartości odżywcze w zimie, ale także ze względu na konsystencję, którą podczas ich miksowania uzyskujemy. Otóż miksując koktajl z mrożonkami otrzymujemy konsystencję tzw. smooth - gęstą, kremową, trochę lodową.
Nie twierdzimy, że świeże owoce i warzywa w zimie są złe. Zwłaszcza, że na przykład owoce tropikalne
są najpyszniejsze właśnie w zimie, gdy w pozostałych krajach jest na
nie sezon. Jedzcie ich jak najwięcej i jak najczęściej, jeśli jednak
macie dostęp do dobrej jakości mrożonych warzyw i owoców, zwłaszcza z własnych sadów czy ogrodów, to nie unikajcie ich w sezonie zimowym. To zawsze będzie dobry wybór.
foto tytułowe: https://www.pexels.com/photo/
Lubie mrozisz . Ma sie wszytsko pod reka kiedy sie chce:)
OdpowiedzUsuńhttps://beslimuk.blogspot.co.uk
A, ja mam pytanie - jak miksować mrożone owoce, żeby nie zajechać miksera??...tak mi się zdarzyło ...
OdpowiedzUsuńNajlepiej kupić dobry blender TUTAJ piszemy jaki jest najlepszy :) Ewentualnie zwrócić uwagę aby Twój miał opcję kruszenia lodu. Jeśli masz słaby blender pozostaje rozmrozić wcześniej trochę mrożonki bo inaczej faktycznie będzie po blenderze :)
Usuń