8 powodów dlaczego nie najadasz się koktajlem

Chcesz nasycić się koktajlem? Nie popełniaj tych błędów!
"Koktajl nie syci" to częsty zarzut w stosunku do koktajli, który słyszymy jako słaba wymówka od miksowania ;) Prawda jest taka, że dobrze skomponowany koktajl może zastąpić nawet całkiem spory posiłek i sprawić, że będziemy czuć się najedzeni przez kilka kolejnych godzin, a korzyści ze spożywania koktajli są tak duże, że naprawdę każdy z nas powinien się mocno zastanowić nad włączeniem ich do codziennej diety (o ile oczywiście jeszcze tego nie zrobiłeś/aś!?). Prezentujemy najczęstsze błędy przy komponowaniu koktajli, które sprawiają, że nie czujemy się po nich najedzeni.

 1. Zła gęstość koktajlu

Płynny koktajl jest dobry latem do uzupełnienia płynów. Są takie owoce i warzywa, które składają się głównie z wody i ich użycie w koktajlu spowoduje, że będzie on bardziej napojem niż posiłkiem. Dlatego miksując np. arbuza, ogórka nie oczekujmy, że najemy się takim koktajlem! Za to koktajle zagęszczają i jednocześnie sprawiają, że jest on bardziej syty takie składniki jak: awokado, banan, płatki owsiane, kasze.

2. Zła kompozycja koktajlu

Pełnowartościowy posiłek, który dostarczy nam węglowodanów, białek i tłuszczów zawsze lepiej nasyci nasz organizm niż posiłek złożony tylko z węglowodanów. Pamiętajmy, że owoce i warzywa to głównie węglowodany. Dobrze zatem dodać do takiej kompozycji inne źródła białek i tłuszczów, które zbilansują koktajl i jednocześnie sprawią, że będzie on bardziej syty.

3. Zbyt mała ilość białka

Do strawienia białek potrzebna jest większa ilość soków trawiennych, więc pozostają one dłużej w żołądku. Zadbaj o ilość białka w koktajlu, a stanie się on automatycznie bardziej syty. Tutaj kilka inspiracji co możemy dodać do koktajlu, by zawierał on więcej białka:


Warto też przetestować tzw. keto posiłki. Nie dla każdego, ale są osoby, które bardzo dobrze reagują na takie odżywianie i np. po spożyciu posiłku typowo białkowo-tłuszczowego dłużej nie odczuwają głodu. 
Zobacz nasze ketokoktajle -> https://ketokoktajle.pl/

4. Zbyt mała ilość tłuszczów

1 gram białka jest równy 4 kcal

1 gram węglowodanów jest równy4 kcal

1 gram tłuszczów jest równy 9 kcal

Widzisz tą zależność? Wystarczy czasem dodać łyżkę oleju lnianego do koktajlu, by jego kaloryczność się zwiększyła. Tłuszcze są też nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania:

5. Zbyt mała objętość koktajlu

Nie możemy oczekiwać że 200ml koktajlu może zastąpić cały posiłek, który miał np. 500g. Koktajl musi mieć wtedy również większą objętość. Oczywiście dla każdego będzie to oznaczać to coś innego, bo mamy różne zapotrzebowanie, a nasze organizmy też są różne.

6. Zbyt mała kaloryczność koktajlu

Jeśli spożywamy na śniadanie ok. 400kcal to koktajl zastępujący posiłek też powinien mieć podobną kaloryczność. Nie możemy oczekiwać, że nagle nasycimy się 150 kalorycznym koktajlem. Nie wiedzieć czemu koktajle kojarzone są głównie z odchudzaniem. Prawda jest taka, że dobrze skomponowany koktajl wkomponowany w całą dietę (bo ważny jest ogólny bilans kaloryczny) może też np. pomóc zdrowo przytyć. 

7. Użycie złych składników np. pobudzających apetyt

Zioła pobudzające apetyt to np. mięta, koperek mogą one spowodować, że będzie odczuwać głód bardziej i szybciej po spożyciu kompozycji z ich udziałem. Oczywiście nie każdy organizm wykaże, aż taką wrażliwość na takie składniki, ale miejmy to na uwadze zwłaszcza gdy mamy właśnie problemy z tym, by nasycić nasze żołądki.


8. Zbyt wysoki indeks glikemiczny, czy ładunek glikemiczny koktajlu

Na te parametry ma wpływ każdy składnik koktajlu. Jeśli zatem wybierzemy np. banana postarajmy się dodać do koktajlu również składniki mające niższy IG (choć wbrew pozorom banan też nie ma bardzo wysokiego IG) np. awokado. Zwróćmy na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy mamy problemy z glikemią (insulinooporność, cukrzyca).


Chcesz wiedzieć więcej na temat tego dlaczego koktajle nie sycą? Koniecznie obejrzyj jak ten temat "rozpracowuje na części pierwsze" Agata:


DIABETYK to ZDROWE KOKTAJLE idealne na diecie cukrzycowejKoktajle o niskim indeksie i ładunku glikemicznym.

Ebook w formacie pdf, który otworzysz na każdym urządzeniu, komputerze, tablecie, telefonie lub wydrukujesz.


Na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu, jakie parametry są ważne i jakie blendery się sprawdzą do miksowania koktajli?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...