Jakie owoce i warzywa do koktajli oraz dlaczego więcej nie znaczy lepiej?

Kilka słów o pochodzeniu składników, stopniu ich dojrzałości oraz ilości

https://zielonekoktajle.blogspot.com/2017/12/jakie-owoce-i-warzywa-do-koktajli-oraz.html

Jakich owoców i warzyw używać do koktajli?



Ważną sprawą jest pochodzenie składników oraz stopień ich dojrzałości.


1. Używaj zawsze świeżych owoców. Nie sięgaj po owoce konserwowe ze względu na toksyczne substancje znajdujące się w puszkach oraz cukier dodawany do syropu. Możesz skorzystać z owoców mrożonych lub suszonych bez słodzików i konserwantów. O ile to możliwe, staraj się kupować organiczne, surowe produkty. Warzywa i owoce warto jeść świeże, gdyż w obróbce termicznej składniki odżywcze giną częściowo lub całkowicie. Enzymy są aktywne tylko w nieprzetworzonym pokarmie.


Zimą, gdy świeżych warzyw i owoców coraz mniej, chcąc nie chcąc sięgamy po mrożonki. Zobacz, dlaczego warto.



2. Używaj zawsze dojrzałych owoców i warzyw. Tylko takie są słodkie, dobrze się trawią i mają idealny zestaw składników odżywczych. Dopiero w procesie dojrzewania duża ilość skrobi zawarta w owocach zamienia się w cukry, których trawienie odbywa się o wiele szybciej i łatwiej.



Dlaczego więcej nie znaczy lepiej?



Duża liczba składników w koktajlach raz na jakiś czas nie zaszkodzi, nie miksuj jednak codziennie wybuchowych mieszanek, gdyż układ pokarmowy gorzej sobie z nimi radzi. Różne gatunki owoców, warzyw, ziaren czy orzechów mają inne czasy trawienia, więc łączenie zbyt wielu obciąża żołądek i jelita, co może spowodować dyskomfort lub dolegliwości przewodu pokarmowego.


Dla dobrego smaku wystarczą miksy dwu- lub trzyskładnikowe albo zielenina z jednym gatunkiem owocu. Najwięcej ciekawych smaków daje zestawienie zielonolistnego warzywa i dwóch owoców, czyli tak zwane koktajle trójskładnikowe. Prostota jest zawsze najlepsza.

Czy wiesz, że istnieje sposób aby zawsze otrzymywać niezwykłą kremową konsystencję koktajli, tzw. smooth?

http://zielonekoktajle.blogspot.com/2016/12/jak-uzyskac-kremowa-i-aksamitna.html


Czy trzeba dodawać płyny do koktajli?


Teoretycznie nie, zwłaszcza gdy używasz bogatych w wodę owoców, jak cytrusy, arbuzy czy melony, i chcesz osiągnąć deserowy efekt musu, kremu albo lodów. Dodajemy jednak płyny z kilku powodów:


– zdecydowanie łatwiej miksuje się koktajl,

– rozcieńczony jest smaczniejszy i ma lepszą konsystencję,

– uzyskuje się więcej koktajlu

– woda w koktajlu to dodatkowe nawodnienie, które w okresie oczyszczania jest szczególne ważne aby ułatwić pozbywanie się toksyn


Koktajl można wzbogacić o inne płyny niż woda, na przykład wodę kokosową, świeżo wyciskane soki, mleka roślinne, co gorąco polecamy. Napój ma wówczas dodatkowe wartości odżywcze i jest pyszny, nawet bez owoców o zdecydowanym smaku.



zdjęcie tytułowe pochodzi z: pixabay.com


Proste przepisy na koktajle znajdziesz również w naszej książce Wachlarz.
To poręczna forma książki, którą możesz zabrać ze sobą gdziekolwiek chcesz, albo trzymać na blacie w kuchni bez strachu, że się zabrudzi.
Ponad 300 przepisów z oznaczoną kalorycznością i makroskładnikami:

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiedziałam, że z owocami można przesadzić.

    OdpowiedzUsuń

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...