Co z pestycydami w owocach i warzywach?

Miksujesz świeże owoce i warzywa w koktajlach? Większość zawiera pestycydy i zanieczyszczenia.Niestety większość owoców i warzyw zawiera pestycydy. Ten fakt nie ulega wątpliwości. Jest ich więcej lub mniej, w zależności od miejsca uprawy czy długości transportu, ale jednak są. Część pestycydów i zanieczyszczeń przenika przez skórę do wnętrza owocu, część pozostaje na skórce.

 

Czy miksowanie owoców i warzyw z pestycydami w zielonych koktajlach jest zdrowe?

Zielone koktajle miksujemy z warzyw i owoców. Wszyscy wiedzą, że warzywa i owoce to żywność najzdrowsza: świeża, surowa, nieprzetworzona, witalna, pełna witamin, mikroelementów, antyutleniaczy, polifenoli i wielu innych dobrodziejstw dla organizmu. Korzyści, które uzyskamy z ich jedzenia, i pozytywny wpływ na organizm, które niesie ich spożywanie, są zdecydowanie większe, niż ewentualne zagrożenie, które wywołają substancjami szkodliwymi w nich zawartymi. Ilość pestycydów w warzywach i owocach jest też różna w zależności od stopnia zanieczyszczenia gleby, oprysków stosowanych podczas uprawy oraz transportu i innych czynników. Są metody, aby pozbyć się tych zanieczyszczeń chociaż w minimalnym stopniu lub je znacznie ograniczyć. Jeśli tylko możesz, korzystaj z nich, aby ustrzec się przed negatywnymi skutkami stosowania nowoczesnych środków ochrony roślin.


Czy wiesz, że są takie owoce i warzywa które są zdrowe, najmniej skażone pestycydami nawet, gdy nie są ekologiczne?


http://zielonekoktajle.blogspot.com/2016/07/owoce-i-warzywa-ktorym-nie-straszne.html


Jak zmniejszyć ilość pestycydów w kupowanych warzywach i owocach?

Istnieją sposoby, aby znacznie zmniejszyć ilość pestycydów w warzywach i owocach. Najpopularniejsze i sprawdzone sposoby to:

Mycie

Mycie owoców i warzyw to podstawa. Większość stosowanych dziś pestycydów jest odpornych na działanie czynników atmosferycznych, a więc zwykła woda do mycia nie wystarczy. Gdy pada deszcz, pestycydy nadal pozostają np. na rosnącym jabłku, mimo iż nie są widoczne gołym okiem ani wyczuwalne w dotyku, to na pewno tam są. Wystarczy jednak kąpiel w specjalnych płynach do usuwania pestycydów lub sposób domowy: soda oczyszczona, czyli umycie w wodzie o odczynie alkalicznym, aby zaszła hydroliza. Nie wypłuczemy wszystkich pestycydów, bo część weszła do wnętrza rośliny, ale pozbędziemy się tych z zewnątrz. Takie domowe, oczyszczające mycie wymaga najpierw płukania kupionych warzyw i owoców 2-3 minuty w wodzie z octem lub kwaskiem cytrynowym, aby pozbyć się bakterii, a następnie w wodzie z sodą, aby oczyścić z pestycydów. Na końcu można już opłukać owoce i warzywa pod bieżącą wodą. Szczotkowanie można dodatkowo zastosować przy okazji mycia warzyw korzeniowych, takich jak: marchewka, pietruszka, buraki itp.

 

Czy wiesz, że niektóre owoce i warzywa warto kupować w wersji ekologicznej? Sprawdź tzw. parszywą 12nastkę?


http://zielonekoktajle.blogspot.com/2016/07/lista-owocow-i-warzyw-ktore-najbardziej.html

Obieranie ze skórki

Obieranie warzyw i owoców ze skórki zewnętrznej najbardziej sprawdza się w przypadku tych, których skórek i tak nie zjadamy, na przykład ananasów, awokado, mango, melonów, papai itp. Pamiętajmy jednak, że nawet w sytuacji, gdy obieramy owoce i warzywa, warto je umyć. Dlaczego? Ponieważ podczas obierania przenosimy nieczystości na obraną część owoców i warzyw.

 

Zakup z lokalnych źródeł, najlepiej ekologicznych, lub samodzielna uprawa

To rozwiązanie powinno być na pierwszym miejscu, jednak nie każdy może sobie pozwolić na często droższe, ekologiczne owoce i warzywa; dostępność ich nie jest też powszechna, zwłaszcza w mniejszych miastach w Polsce. Warto jednak rozważyć, czy nie lepiej kupić mniej, ale z dobrego źródła, oraz postawić na samodzielną uprawę. Zioła można hodować nawet na balkonie czy parapecie.


Podsumowując, lepiej jeść i miksować owoce i warzywa z pestycydami, niż nie jeść i nie miksować ich wcale! A dla chętnych podaliśmy sposoby na pozbycie się, przynajmniej części, nie tylko pestycydów, ale i bakterii oraz pasożytów.
Dodatkowo, miksując i pijąc zielone koktajle regularnie, wspomagamy właśnie oczyszczanie organizmu, usuwanie złogów i toksyn z organizmu, więc nie dajmy się zwieść propagandzie odstraszającej od owoców i warzyw.

 

http://zielonekoktajle.blogspot.com/2016/03/chlorella-chwilowa-moda-na-superfoods.html

   

Chcesz poznać TIPy jak komponować koktajle z korzyścią dla stanu Twojej wątroby oraz otrzymać gotowe przepisy? Zobacz koniecznie nasz ebook:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...