Wzdęcia, częste bóle brzucha, biegunki, a może to nietolerancja fruktozy?

Czy przy nietolerancji fruktozy naprawdę musimy rezygnować z owoców?Fruktoza – czym jest i gdzie ją możemy znaleźć?

Fruktoza to cukier prosty, który występuje naturalnie głównie w owocach (ale też w miodzie!), dlatego potocznie często nazywany jest cukrem owocowym. Występuje on również najczęściej w postaci syropu glukozowo-fruktozowego w produktach spożywczych wysoko przetworzonych i to właśnie ich spożycie powinniśmy w pierwszej kolejności ograniczyć.

Objawy i diagnostyka nietolerancji fruktozy

Diagnostyka nieprawidłowego wchłaniania fruktozy jest dość skomplikowana, objawy są nieswoiste zaliczamy do nich np. wzdęcia, bóle brzucha, biegunkę, które występują po spożyciu większych lub mniejszych ilości fruktozy (w zależności od zakresu tolerancji). To przykre dolegliwości, które często po prostu  ignorujemy! Stąd często zdarza się, że nie zasięgamy porad lekarzy i co za tym idzie nie wykonujemy badań w kierunku nietolerancji (wyłączając fruktozemię, która ze względu na ostrą postać diagnozowana jest często już u niemowląt, ale też jest dość rzadką chorobą).

Czy zdarzyło Ci się, że po wypiciu zielonego koktajlu bolał Cię brzuch, miałeś wzdęcia lub gazy?

 Boli Cię brzuch po zielonym koktajlu? Oto 5 powodów, dlaczego tak może być!

Fruktozemia, a nietolerancja fruktozy

Nietolerancja fruktozy to jedna z dość częstych nietolerancji pokarmowych. Wyróżnić możemy jej dwie postacie: zespół złego wchłaniania fruktozy oraz groźniejszą fruktozemię, która może nawet prowadzić do niewydolności nerek i wątroby (jest to choroba uwarunkowana genetycznie).Na szczęście ostrzejsza postać nietolerancji występuje dość rzadko. Fruktozemia diagnozowana jest zazwyczaj już u niemowlaków, ponieważ daje wyraźne objawy i w dużym skrócie myślowym jest ostrzejszą postacią nietolerancji. Natomiast jedyną metodą leczenia fruktozemii oraz nieprawidłowego wchłaniania fruktozy jest całkowita lub częściowa, ale dalej drastyczna eliminacja spożywania tego cukru. Na zespół nieprawidłowego wchłaniania fruktozy cierpią już 3 osoby na 10! Jest on wynikiem niedoboru białka, które odpowiadaza transport fruktozy przez błonę komórkową. Cukier wówczas nie może być rozłożony i ulega fermentacji w jelicie grubym, co prowadzi do przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Czy musimy rezygnować całkowicie z owoców?

Nietolerancja fruktozy nie oznacza ostatecznej rezygnacji z owoców (oczywiście, jeśli cierpimy na jej genetyczną postać - fruktozemię – to powinniśmy być pod stałą kontrolą lekarza i stosować się do jego zaleceń). Natomiast przy zespole złego wchłaniania cukru, który dotyczy aż około 30% populacji, wskazane jest „tylko” ograniczenie fruktozy. Możemy zatem spożywać odpowiednie owoce o niskiej zawartości tego cukru np. cytrusy, owoce grubo pestkowe, jak np. śliwki, owoce jagodowe, banany, ananasy i kiwi. Z warzyw natomiast wskazane są: szparagi, roszponka, szpinak, sałata, kalafior oraz warzywa korzeniowe takie jak: seler, buraki (niezalecana jest natomiast marchew i pietruszka). Ważne jest, by obserwować swój organizm i modyfikować ilości spożywanych produktów pod siebie. Każdy jest inny i ma inne progi graniczne spożycia tego cukru. U jednak przykre dolegliwości pojawią się szybciej, a u innych później. Przykłady produktów, których powinieneś unikać:


Koktajle warzywne – idealne rozwiązanie?

Koktajle warzywne mogą być znakomitym rozwiązaniem przy nietolerancji fruktozy, choć tak jak pisaliśmy wcześniej również spożycie niektórych warzyw powinniśmy ograniczyć! Ebook Koktajle Warzywne stworzyliśmy także z myślą o osobach, które cierpią na nietolerancję fruktozy. W ebooku znajdują się przepisy o niskiej zawartości fruktozy. Staraliśmy się też każdy przepis wzbogacić o porady, jak można zminimalizować ilość tego cukru lub spowolnić jego wchłanianie do organizmu i co najmniej zminimalizować skutki nietolerancji fruktozy.

WARZYWNE koktajle to ZDROWE KOKTAJLE niskofruktozowe, skomponowane z warzyw. Ebook w formacie pdf, który otworzysz na każdym urządzeniu, komputerze, tablecie, telefonie lub wydrukujesz.

 Wytrawny warzywny orzeźwiający koktajl z nutką mięty, musisz spróbować!

4 komentarze:

 1. Przyznam ,ze od jakiegoś czasu mam takie dolegliwości. Ale nie łaczyłam je z piciem soków owocowych (któych piję dosć sporo z uwagi na to, ze mam w domu wyciskarkę i po prostu szkoda mi z urządzenia nie korzystać w dobie wielu sezonowych owoców i warzyw).

  Tak wieć zastanowię się nad kupieniem ebooka.

  Na pewno natomiast na takie dolegliwości pomogło u mnie wyregulowanie trybu dnia oraz jedzenia (jem o tych samych porach) . Jem również mniejsze porcje ale częśćiej, przynajmniej 5-6 razy dziennie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może spróbuj odstawić soki na kilka dni i sprawdzić samopoczucie?

   Usuń
 2. Dzięki za ten post. Na pewno jest bardzo przydatny, dla osób, które mają takie objawy a nie wiedzą co się dzieje. Pomocny i praktyczny. Super!

  OdpowiedzUsuń

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...