Miksuj składniki, o których byś nawet nie pomyślał, że mogą być częścią koktajlu! Przemyć jeszcze więcej wartości odżywczych w swoim koktajlu!
Kiedy zapytaliśmy w naszych social mediach co udało Wam się dziwnego zmiksować w koktajlach odpowiedzi były bardzo zróżnicowane! Dla jednych szczytem innowacji były już same warzywa w koktajlach zamiast owoców ;) Inni próbowali naprawdę poszaleć już w swoich miksach z np. dziką różą. Koktajle dają nam możliwość przemycania do jadłospisu ogromu wartości odżywczych. Często składniki, których nie spożyli byśmy w pojedynkę jesteśmy w stanie wrzucić właśnie do naszej miksowanej mikstury! Postanowiliśmy stworzyć listę inspiracji tego, co można zmiksować w koktajlu, by urozmaicić nasz jadłospis z opisem tego, jakie korzyści może nam to dać!
Kapusta kiszona -
często jak piszemy o tym składniku czujemy w kościach jak robicie wielkie oczy ;) Kiszonki są bardzo dobroczynne dla naszych układów pokarmowych i zawierają sporą dawkę witaminy C. Powinny je spożywać np. osoby mające słabą odporność. Można zmiksować je w koktajlu!
Również ogórki kiszone można zmiksować w koktajlu!
Przykładowe przepisy z naszych książek wachlarz:
Skrzyp polny i inne chwasty -
mimo, że mamy wrażenie, że w okresie wiosennym "trąbimy" o tym naokoło, dalej odnosimy wrażenie, że to wielkie WOW! Tak, chwasty nadają się do miksowania w koktajlach!
Ze skrzypem polnym powinna zaprzyjaźnić się każda kobieta - wzmocni on włosy i paznokcie.
Mniszek lekarski i pokrzywa mają m.in. właściwości diuretyczne, więc jeśli walczysz z obrzękami będzie to idealna opcja dla Ciebie! Więcej o chwastach przeczytasz w naszym wpisie TUTAJ.
Ostropest plamisty -
skutecznie wesprze pracę naszej wątroby, działa odtruwająco. W koktajlu będzie praktycznie niewyczuwalny.
Pyłek pszczeli -
ma mnóstwo witamin i minerałów. Nie każdy lubi jego smak, ale w koktajlu jego mała ilość nie zrobi wielkiej różnicy.
Jądro moreli -
Amigdalina zawarta w pestce rozkłada się w organizmie, a jej składniki niszczą komórki nowotworowe.
Dodatkowo posiadają zbawienny wpływ na układ trawienny.
Kiełki -
Trudno znaleźć rośliny, które mogłyby dorównać kiełkom pod względem zawartości składników odżywczych.
Są skarbnicą witamin, minerałów, a nawet enzymów, które ułatwiają wchłanianie cennych substancji.
Koperek -
miksowanie takich ziół jak: mięta, bazylia, czy melisa nie wzbudza już w nikim aż takiego szoku, ale czy wiesz, że do koktajlu możesz użyć także koperku? Tak, tego którym posypujemy zazwyczaj ziemniaki ;)
Koperek wspomaga pracę jelit dzięki olejkom eterycznym, które stymulują wydzielanie żółci i soków trawiennych, a także pobudzają perystaltykę jelit.
Lawenda -
może być nie tylko ozdobą i remedium na mole w naszych domach!
To także znakomity i aromatyczny element koktajlu!
Działa wyciszająco, więc możemy taki koktajl wypić wieczorem przed snem.
Ocet jabłkowy -
Jest źródłem kwasów organicznych, enzymów, pektyn, aminokwasów, bioflawonoidów, żywych kultur bakterii i drożdży.
Zawiera także sporo witamin i minerałów.
Polecany jest osobom z zaburzeniami glikemii ponieważ reguluje skoki cukru we krwi!
Oliwki -
są bogatym źródłem witamin z grupy B – bardzo ważnych dla prawidłowego działania układu nerwowego i zachowania prawidłowego stanu skóry.
Zawierają także znaczące ilości witamin A, C i E. Oliwki to źródło licznych mikroelementów takich jak fosfor, miedź, żelazo czy potas.
Ich spożycie zniweluje też przykre objawy menopauzy!
Trawa pszeniczna -
to bogate źródło chlorofilu, który hamuje stany zapalne, oczyszcza organizm z metali ciężkich i innych toksyn, usprawnia pracę tarczycy, poprawia działanie wątroby oraz wzmacnia układ krwionośny.
Suplementy i witaminy - dobrą metodą na przemycenie niektórych suplementów do diety jest również koktajl. Owoce i warzywa są bogate w witaminę C, która wspiera wchłanianie np. żelaza, kolagenu. Mu ostatnio właśnie kolagen dodajemy do niektórych swoich koktajli. Można również wzbogacić koktajl o samą witaminę C. Właściwie jak to zawsze bywa ogranicza nas tylko wyobraźnia :)
Wszystkie przepisy udostępnione w tym artykule pochodzą z naszych książek wachlarz, w których znajdziesz ogrom prostych przepisów dla każdego:
Poręczna forma książki, którą możesz zabrać ze sobą gdziekolwiek chcesz, albo trzymać na blacie w kuchni bez strachu, że się zabrudzi - KSIĄŻKA WACHLARZ!
Ponad 300 przepisów z oznaczoną kalorycznością i makroskładnikami:
Książka wachlarz cz. 2 to 150 PRZEPISÓW dotyczących 30 ZAGADNIEŃ ZDROWOTNYCH
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz