Stan zapalny w organizmie? Koniecznie zmiksuj koktajl!

 Naturalne metody niwelowania stanów zapalnych

Czym jest stan zapalny, co go może wywołać i jakie są jego objawy?


Stan zapalny jest tak naprawdę odpowiedzią naszego układu immunologicznego na czynnik uszkadzający. Zadaniem reakcji zapalnej jest usunięcie szkodliwej przyczyny. Stan zapalny spowodowany może być np. przez czynniki biologiczne (wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty), czynniki fizyczne, reakcje układu odpornościowego. Objawami stanu zapalnego mogą być wzrost temperatury, zaczerwienienie, obrzęk, ból. Przewlekły stan zapalny często prowadzi do stopniowego uszkodzenia danej tkanki, więc jest niebezpieczny. Nie powinniśmy ignorować takich objawów jak ból czy temperatura. Przy przedłużających się objawach powinniśmy udać się do lekarza, zrobić badania i znaleźć przyczynę.


Jak łagodzi się (zalecza) stany zapalne w organizmie? Konieczna tabletka, czy są też naturalne sposoby?


Istnieje wiele substancji pozwalających łagodzić stan zapalny. Najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (tzw. NLPZ) np. aspiryna, ibuprofen. Jednak czy jest inna metoda zniwelowania, albbo też usunięcia stanu zapalnego? Istnieje wiele roślin, którym przypisuje się działanie przeciwzapalne. Np. kora wierzby białej jest naturalnym źródłem kwasu salicylowego, którego pochodną jest aspiryna. Na migreny zamiast popularnej aspiryny zalecane jest spożycie migdałów, które mają równoważne działanie. Do innych ziół stosowanych na stany zapalne należą m.in. szałwia lekarska, mniszek lekarski, hakorośl rozesłana (czarci pazur) oraz imbir lekarski. Również kurkumina zawarta w kurkumie ma właściwości przeciwzapalne potwierdzone wieloma badaniami, warto więc ją dodawać do potraw i koktajli! Co możemy jeszcze miksować w koktajlach, by naturalnie zniwelować stan zapalny w naszym organizmie? Ważne jest, by dieta była bogata w antyoksydanty (przeciwutleniacze) Oto kilka inspiracji:


Również niektóre objawy stanu zapalnego takie jak ból można spróbować zniwelować w naturalny sposób, oto kilka propozycji "naturalnych środków przeciwbólowych":Jakie koktajle zatem miksować?


Wszystkie :) Praktycznie wszystkie owoce i warzywa zawierają antyrodniki. Jednym z głównych założeń diety przeciwzapalnej jest włączenie warzyw i owoców do diety! Ale przedstawimy również kilka naszych faworytów :)

Koktajl marchwiowo imbirowy

Składniki na 2 porcje:

250ml świeżego soku z marchwi
3 jabłka
kawałek korzenia imbiru 
szczypta cynamonu 
szczypta kurkumy

Zmiksuj na jednolitą konsystencję i pij na zdrowie. 

Zielony koktajl antyoksydacyjny

Składniki na 2 porcje:

1 kiwi
garść lub dwie szpinaku
1 banan 
szklanka mleka roślinnego 
jagody goji wg. uznania 

Zmiksuj i gotowe. 

Koktajl przeciwzapalny

Składniki na 2 porcje:

kaki
banan
seler naciowy 2 łodygi
jabłko
3-4 kawałki ananasa
suszona żurawina
siemię lniane

Zmiksuj i pij na zdrowie! Poręczna forma książki, którą możesz zabrać ze sobą gdziekolwiek chcesz, albo trzymać na blacie w kuchni bez strachu, że się zabrudzi - KSIĄŻKA WACHLARZ!
Ponad 300 przepisów z oznaczoną kalorycznością i makroskładnikami:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...