Niepalona surowa kasza gryczana w koktajlach. O jej właściwościach prozdrowotnych i przygotowaniu do koktajli oraz oczywiście mega PRZEPISY!
Dlaczego warto miksować niepaloną kaszę gryczaną?
Kasza gryczana to bardzo dobre źródło białka, również aminokwasów egzogennych takich jak lizyna, które organizm człowieka nie jest w stanie sam wytworzyć tylko musi dostarczyć je z zewnątrz. Co ważne kaszę gryczaną mogą spożywać osoby cierpiące na celiakię, bowiem nie posiada glutenu. Jest ona również niesamowitym źródłem wielu wartości odżywczych m.in. witamin z grupy B, które mają niebagatelny wpływ na układ nerwowy oraz soli takich jak mineralnych: wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk oraz jod.
Rodzaje kasz gryczanych
W sklepach dostępne są dwie wersje kaszy gryczanej: palona i niepalona. Najbardziej kojarzymy paloną, która ma intensywny, specyficzny smak i ma swoich zwolenników, ale także zagorzałych przeciwników. Palona kasza gryczana jest też mniej wartościowa, ponieważ została poddana obróbce (prażeniu) i w ten sposób jest bardziej uboga w niektóre witaminy, które są wrażliwe na temperaturę. Niepalona kasza to analogicznie nieprażony rodzaj kaszy gryczanej. Wyróżniamy również kasze dzielone ze względu na rozdrobnienie, różnią się one wielkością ziarna.
Ale, że na surowo ;)?
Często spotykamy się ze zdziwieniem, gdy udostępniamy przepisy na gryczanki z surową kaszą gryczaną niepaloną. Postanowiliśmy więc raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości! ;) Kasza gryczana niepalona nie musi być wcześniej gotowana, wystarczy ją namoczyć najlepiej przez noc lub co najmniej kilka godzin, uwalnia wówczas swój delikatny smak oraz wartości odżywcze. Miksujemy ją później z ulubionymi dodatkami i pyszna sycąca gryczanka gotowa!
Gryczanka, czyli koktajl z kaszą gryczaną na surowo, zdrowe i pyszne połączenie dla każdego miksuje Maciek z Madzią:
Gryczanka z bananami
Składniki na 1-2 porcje:
pół szklanki kaszy gryczanej niepalonej
2 dojrzałe banany
3 daktyle
szklanka mleka kokosowego
pół łyżeczki cynamonu
wiórki kokosowe do posypania (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Namoczoną wcześniej kaszę gryczaną odcedź i zmiksuj z pozostałymi składnikami do uzyskania gęstego koktajlu. Przed podaniem możesz go posypać wiórkami kokosowymi.
Gryczanka jabłkowa
Składniki na 1-2 porcje:
1/2 szklanki kaszy gryczanej niepalonej
2 miękkie jabłka
dojrzała gruszka
garść orzechów np. włoskich lub laskowych,
szklanka mleka ryżowego waniliowego
2 łyżki wiórków kokosowych
2 łyżki rodzynek
łyżeczka cynamonu
Przygotowanie:
Kaszę gryczaną opłucz i namocz wcześniej, następnie odcedź. Z jabłek i gruszki usuń gniazda nasienne, możesz też obrać owoce ze skórki. Zmiksuj wszystkie składniki. Warto pozostawić w koktajlu kawałki do gryzienia.
Dyniowa gryczanka
Składniki na 1-2 porcje:
1/2 szklanki kaszy gryczanej niepalonej
1/2 szklanki mleka kokosowego
dojrzały banan
kawałek dyni o mocno pomarańczowym miąższu (ok. 3 cm x 3 cm x 3 cm)
1/2 łyżeczki cynamonu
szczypta gałki muszkatołowej
1-2 łyżki syropu klonowego
kilka orzechów nerkowca
kilka suszonych owoców morwy (do dekoracji)
Przygotowanie:
Opłucz i namocz kaszę gryczaną - najlepiej dzień wcześniej. Zwiększy objętość i zmięknie. Zmiksuj odsączoną kaszę z pozostałymi składnikami do uzyskania konsystencji gęstego musu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz