Koktajle piernikowe, rozgrzewające, przepyszne i już świąteczne

Zapachniało świętami, przepis na domową przyprawę piernikową 



 
Do Świąt zostało jeszcze trochę czasu, ale przyprawę piernikową warto przygotować już teraz! Przyda się ona bowiem nie tylko do tradycyjnych świątecznych wypieków, ale również do koktajli, czy smakowych kaw jesienno-zimowych.

Przyprawę piernikową można oczywiście kupić gotową, ale często jej skład odbiega od ideału (niepotrzebne dodatki typu cukier, mąka, czy po prostu nie takie proporcje, które nam odpowiadają).

Przykładowy przepis na porcję PRZYPRAWY PIERNIKOWEJ do KOKTAJLU (można dowolnie zmieniać proporcje wg własnego uznania):

-pół łyżeczki cynamonu,
-szczypta anyżu
-szczypta imbiru
-szczypta kardamonu,
-szczypta mielonych goździków.

Możesz doprawiać koktajle przyprawą piernikową bezpośrednio przed przyrządzeniem albo przygotować od razu większą ilość przyprawy i przechowywać ją w słoiku. Zwiększ wtedy ilości, zamiast szczypty daj po łyżeczce anyżu, imbiru, kardamonu i mielonych goździków a cynamonu minimum 5-6 łyżeczek. 
Większa ilość i przechowywanie w słoiku przyprawy piernikowej to świetny pomysł, tym bardziej, że w okresie jesienno-zimowym na pewno użyjesz ją często. Przechowując ją w słoiku możemy  sięgać po nią w każdym momencie kiedy zamarzy nam się świąteczny koktajl, deser, kawa czy kakao. 
Jest to także super pomysł na prezent np. mikołajkowy! Zrobiona własnoręcznie przyprawa zapakowana w ozdobny słoik lub woreczek - taki podarunek zachwyci każdego :)

Jakie są dodatkowe korzyści z przyprawiania koktajli? 


Przyprawy rozgrzewają nas od środka co jest szczególnie ważne właśnie jesienią i zimą. Niektóre mają też działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, czyli mają bezpośredni wpływ na naszą odporność. Jeśli lubimy możemy użyć w naszych przepisach również następujących przypraw:

kurkuma - działa rozgrzewająco, pobudzając procesy trawienne, a przy tym wykazuje właściwości przeciwzapalne, działa kojąco na żołądek, niszczy wirusy, grzyby i bakterie;

kolendra - rozgrzewa, poprawiając krążenie krwi, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga łaknienie, obniża poziom cholesterolu;

gałka muszkatołowa - pobudza układ pokarmowy, zmniejsza wzdęcia, redukuje problemy trawienne, pomaga przy biegunce, wymiotach i nudnościach, poprawia apetyt;

chilli (pieprz cayenne) - silnie rozgrzewa, oczyszcza drogi oddechowe, łagodzi przekrwienia, oczyszcza organizm z toksyn, obniża poziom cholesterolu, pomaga przy chorobach reumatycznych.

Piernikowy koktajl inspirowane książką "Zielone Koktajle dla mam i dla dzieci. 365 przepisów"


Koktajl piernikowy jako miska koktajlowa na śniadanie


Koktajl nie tylko dla Mikołaja

https://zielonekoktajle.blogspot.com/2018/12/gruszka-mleko-waniliowe-owsiane.html

Zimowe lody piernikowo-cynamonowe


Sprawdź jak łatwo i szybko zrobić pyszną kawę ze Starbucksa 

https://zielonekoktajle.blogspot.com/2019/10/najlepsza-pumpkin-spice-latte-zdrowa.html

 

Poręczna forma książki, którą możesz zabrać ze sobą gdziekolwiek chcesz, albo trzymać na blacie w kuchni bez strachu, że się zabrudzi - KSIĄŻKA WACHLARZ!
Ponad 300 przepisów z oznaczoną kalorycznością i makroskładnikami:


2 komentarze:

  1. Woooooooooooooow, nie pomyślałam by przyrządzić koktajle w taki sposób :O Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Genialne pomysły na koktajle. Ja uważam, że koktajle to w ogóle świetna rzecz. Można je w dość szybki sposób przyrządzić i wziąć ze sobą w każde miejsce. To zdrowy przysmak,od którego warto zacząć dzień, lub go zakończyć.Te rozgrzewające koktajle to fajna alternatywa teraz na chłodniejszy czas jesienno-zimowy i oczywiście wspomniany okres świąteczny. A co, niech zapach Świąt będzie i w takim wydaniu. Super!

    OdpowiedzUsuń

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...