Płatki owsiane gotowane, moczone, czy na surowo? Jakie płatki będą najlepsze do koktajlu?

 Płatki owsiane na surowo, czy po obróbce termicznej?

Zastanawiasz się jakie płatki najlepiej wybrać do koktajlu? To jedno z częstszych pytań, które od Was otrzymujemy, jak tylko udostępnimy przepis z płatkami np. owsianymi. Na to pytanie, jak i na wiele innych, odpowiedzieć powinniśmy „to zależy” :). W koktajlach raczej preferujemy składniki, które są surowe, czyli warzywa i owoce nie gotowane. Tak też jest w przypadku płatków – my wolimy miksować je w surowej postaci, bo tak jest prościej i szybciej. Ale oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie!

Rodzaje płatków owsianych

Płatki owsiane zwykłe - są najtwardsze, wymagają dłuższego moczenia lub gotowania, zanim zmiękną.

Płatki owsiane górskie - bardziej miękkie, w czasie produkcji zostały poddane parowaniu, czas ich moczenia lub gotowania, zanim zmiękną jest krótszy.

Płatki owsiane błyskawiczne oraz błyskawiczne górskie - są produkowane z nawadnianego ziarna owsa i mają przez to bardzo luźną strukturę, i czas ich namaczania lub gotowania jest błyskawiczny, jak sama nazwa mówi ;)

Płatki na surowo

Jeśli miksujemy na surowo to wybierzmy raczej płatki błyskawiczne lub górskie (zwłaszcza, gdy mamy słabszy blender, który niekoniecznie zmiksuje nasz koktajl jednolicie). Płatki miksowane na surowo będą mieć niższy indeks glikemiczny, co jest istotne dla diabetyków. Spożywane w tej postaci będą też zatem sycić na dłużej (energia z nich będzie uwalniać się dłużej w organizmie). Pamiętajmy jednak, że nieprzetworzone produkty są większym obciążeniem dla naszych żołądków. Jeśli zatem po spożyciu płatków na surowo mamy problemy z ich trawieniem wybierzmy lepiej inną opcję. Każdy organizm jest inny!

Płatki moczone – metoda pośrednia

Bardzo popularną metodą przygotowania płatków jest ich moczenie. Nie musimy wtedy „bawić się” w gotowanie, zalewamy je tylko wrzątkiem lub zimną wodą (wtedy trzeba odczekać dłużej). Taki sposób przygotowania płatków podwyższa indeks glikemiczny oraz powoduje, że szybciej dostarczamy energii do organizmu. Minusem będzie natomiast fakt, że możemy też szybciej odczuwać głód.

Gotowanie płatków

Instrukcja gotowania zamieszczona jest zazwyczaj na opakowaniu płatków. Tak przygotowane płatki łatwiej uwalniają energię, maja wyższy IG oraz mniej kwasu fitynowego (kwas fitynowy to naturalny składnik ziaren zbóż, orzechów i nasion roślin strączkowych. Ma kluczowe funkcje w procesie wzrostu rośliny. Dla człowieka jest natomiast substancją antyodżywczą - hamuje wchłanianie składników odżywczych z pożywienia).

To w końcu jakie płatki miksować?

Każda metoda ma swoje plusy i minusy. Tak jak każdy organizm jest inny. W zależności od tego na jakim efekcie nam zależy i co ważniejsze jak czujemy się po spożyciu pokarmu w danej formie. Nie ma złej metody są tylko indywidualne rozwiązania :)

Brakuje Ci inspiracji na koktajle z płatkami? Koktajle miksujemy sezonowo i bardzo różnorodnie w ramach PROGRAMU MOTYWACYJNEGO, program trwa i także możesz dołączyć i miksować z nami. Kliknij tutaj i przeczytaj więcej o programie.

Zobacz tutaj nasze ulubione połączenia koktajli z płatkami owsianymi:


Takich grafik mamy więcej, wszystkie je możesz kupić w formie magnesów na lodówkę, zarówno z przepisami jak i z sezonowymi owocami i warzywami, zobacz tutaj, spakowaliśmy je ostatnio razem w komplecie, aby było taniej:

Magnesy w zestawie: https://zielonekoktajle.pl/zestaw 

Grafiki takie z wyliczonymi kaloriami i makroskładnikami możesz też mieć zawsze pod ręką w formie wygodnej książki z przepisami.

Poręczna forma książki, którą możesz zabrać ze sobą gdziekolwiek chcesz, albo trzymać na blacie w kuchni bez strachu, że się zabrudzi - to KSIĄŻKA WACHLARZ! Ponad 300 przepisów z oznaczoną kalorycznością i makroskładnikami:

PŁATKI OWSIANE  idealnie nadają się jako dodatek do ZIELONYCH KOKTAJLI, zwłaszcza tych śniadaniowych1 komentarz:

  1. Ja w ogóle nie mogę się przekonać do płatków owsianych

    OdpowiedzUsuń

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...