Jak wymieniać składniki koktajli z naszych magnesów?

Zamieniaj, wymieniaj, doświadczaj, eksploruj, szukaj swoich smaków!


Jak mogę zastąpić dany składnik w moim koktajlu? 


To pytanie, które zadajecie nam z ogromną częstotliwością :) Przyczyn, dla których chcemy zastąpić dany składnik jest wiele. Często nie mamy w domu konkretnego warzywa czy owocu, ale również możemy mieć uczulenie na dany składnik lub go zwyczajnie nie lubić! Ilu ludzi tyle preferencji smakowych, to oczywiste! 

Postanowiliśmy Wam zatem na przykładach naświetlić trochę temat tego, jak możemy zamieniać składniki lub kiedy pominięcie danego składnika nie wpłynie tak naprawdę znacząco na nasz koktajl. ZACZYNAMY! :)
Awokado - to doskonałe źródło tłuszczy w naszej diecie, ale niestety dość często spotykamy się z komentarzami, że nie przepadacie za tym owocem (choć w tajemnicy zdradzamy, że warto spróbować w koktajlu bo często owoc ten zmienia jedynie konsystencje, a nie smak koktajlu! ;)). Rozwiązań w tym konkretnym przypadku jest kilka. W koktajlu znajdują się także pestki dyni, więc źródła tłuszczy mamy zapewnione, można zatem zwyczajnie pominąć tą pozycję, a zmieni się jedynie konsystencja koktajlu (będzie mniej kremowa). Jeśli chcemy natomiast, by koktajl był jednak aksamitny, a jesteśmy zwolennikami słodkich smaków możemy również awokado zastąpić bananem, który również nadaje podobną konsystencje.Wiórki kokosowe - wszystkie koktajle z magnesów miksujemy ze szklanką wody (za wyjątkiem takich, gdzie owoce/warzywa są bardzo soczyste np. arbuz), stąd wiórki kokosowe możemy w tym przypadku zastąpić mlekiem kokosowym! Pomijamy wówczas wiórki oraz szklankę wody i dajemy szklankę mleka kokosowego. 

Podobnie będzie wyglądać sytuacja z innymi ziarnami i orzechami. Tj. zamiast pestek dyni i szklanki wody można dodać napój z pestek dyni, zamiast migdałów i szklanki wody -> napój migdałowy.


Daktyle - pełnią tutaj (i w większości innych przepisów) rolę słodzidła. Dzięki nim koktajl jest po prostu bardziej słodki. Jeśli nie potrzebujemy aż takiej dozy słodyczy, możemy je pominąć przy miksowaniu. Natomiast jeśli nam zależy na tym, by koktajl był słodszy w tym konkretnym przepisie możemy dodać drugiego banana. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastąpienie daktyli jakimkolwiek innym słodzidłem takim jak: syropu klonowy, miód, ksylitol.


Mniszek lekarski - to super składnik koktajlu! Zbierać go możemy natomiast tylko o określonej porze roku i z miejsc nie narażonych na opryski czy spaliny, stąd użytkowanie go w koktajlach może być nieco problematyczne. Mniszek lekarski to chwast o neutralnym smaku możemy go więc zastąpić z powodzeniem każdą inną zieleniną (najlepiej również neutralną w smaku!) np. szpinakiem, sałatą rzymską, pokrzywą.


Pokrzywa - sytuacja jest nieco analogiczna jak przy poprzedniej. Pokrzywę zbieramy, gdy jest młoda i wtedy ma najwięcej wartości odżywczych. Również trzeba poszukać miejsc, w których nie ma oprysków i uczęszczanych tras samochodowych. Stąd nie zawsze możemy użyć jej w naszych koktajlach. Jednak w tej propozycji znajduje się inne źródło "zieleniny" - sałata rzymska. Z czystym więc sumieniem możemy po prostu pominąć liście pokrzywy :) 
Mięta - w tym przepisie mięta nadaje lekki charakterny posmak lecz można z powodzeniem zastąpić ją melisą lub zwyczajnie pominąć jeśli nie mamy alternatywy lub nie lubimy tego rodzaju ziół.Botwina - magnes z botwiną to jeden z naszych ulubionych! Dlaczego? Ponieważ właśnie jest jednym z bardziej "elastycznych". Botwinę w nim możemy zastąpić zarówno zieleniną (sałaty, jarmuż, szpinak), jak i burakiem! I w obydwóch przypadkach koktajle będą smaczne i mega zdrowe!Owoce jagodowe - wiele przepisów z magnesów zawiera owoce jagodowe takie jak truskawki, maliny, borówki czy jagody. Sezon na nie jest w okolicach lata, ale można także używać mrożonek! Jeśli natomiast nie posiadamy akurat truskawek zastąpmy je innymi owocami jagodowymi! Koktajle również będą super smaczne!
"Zielenina" - Szpinak, sałaty, roszponka są tak naprawdę w koktajlu dość neutralnymi elementami smakowymi. Nadają mnóstwo wartości odżywczych (i często zielony kolor), ale można nimi spokojnie rotować między sobą. Nie masz szpinaku? Wybierz sałatę! I na odwrót! Koktajle z zieleniną dają dużo wartości!


Chcesz mieć przepis pod ręką np. na lodówce?

2 komentarze:

  1. Uwielbiam zdrowe koktajle! Niesamowite źródło witamin, co przekłada się na kopa energetycznego. Często dostaję takie od https://bedietcatering.pl/. Jednak w weekendy gotuję sama, więc na drugie śniadanie koktajl idealny!

    OdpowiedzUsuń
  2. Niedługo planuję robić sobie zdrowe koktajle. Ten wpis na pewno mi się przyda, dzięki!

    OdpowiedzUsuń

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...