Jak uporać się z przykrymi dolegliwościami takimi jak biegunka, czy zaparcia?
Zdrowe jelita odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu całego naszego organizmu. Nie tylko biorą udział w procesach trawiennych, ale odpowiadają także za:
- dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych;
- prawidłową pracę układu odpornościowego;
- funkcjonowanie całego organizmu.
Przyczyna zaparć i biegunek
Jeśli cierpisz często na biegunki i/lub zaparcia i nie masz jeszcze zdiagnozowanej przyczyny takich objawów, powinieneś zbadać się pod kątem zespołu jelita drażliwego (z ang. Irritable Bowel Syndrome – IBS). Nie zawsze takie objawy świadczą o chorobie przewlekłej, jednak ich częste występowanie może właśnie wskazywać na tę chorobę.
Czym jest Zespół Jelita Drażliwego?
Jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Polega ona na nawracających zaburzeniach pracy jelit i ich nadreaktywności..
Mówiąc o zespole jelita drażliwego, możemy wyróżnić następujące postacie tego schorzenia:
- z dominującą biegunką,
- z dominującym zaparciem,
- podtyp mieszany.
W leczeniu samej choroby oraz przeciwdziałaniu objawom bardzo ważna jest dieta! Leki często przyniosą tylko doraźną pomoc, zadbanie o całą dietę jest tutaj kluczowe i pomogą Ci w tym koktajle!
Dieta przy IBS — zalecenia ogólne
W postaci biegunkowej stosowana jest specjalna dieta, tzw. Fodmap. Dieta ta działa przeciwbiegunkowo, przeciwgazotwórczo, przeciwwzdęciowo. Ważne też jest umiarkowane spożycie błonnika i operowanie składnikami, które mają właściwości zapierające. Zobacz przykładowe produkty, które możesz miksować przy biegunkach:
W postaci zaparciowej dieta powinna być wysokobłonnikowa oparta na spożywaniu warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych. Wykluczyć (ograniczyć) zaś powinniśmy produkty powodujące zaparcia np. ryż, banany. Zobacz przykładowe produkty, które możesz miksować przy zaparciach:
W postaci mieszanej sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ dużym problemem jest występowanie biegunek i zaparć naprzemiennie, dlatego konieczne są „dietetyczne eksperymenty”, które ułatwia notowanie produktów wpływających korzystnie i niekorzystnie na nasz stan zdrowia. Najważniejsza jest tutaj samoobserwacja!
Szukasz więcej informacji na ten temat? Chcesz poznać TIPy jak komponować koktajle z korzyścią dla stanu Twoich jelit oraz otrzymać gotowe przepisy? Zobacz koniecznie nasze ebooki:
super!
OdpowiedzUsuń