Dlaczego warto jeść zgodnie z rytmem natury?

Korzyści płynące z miksowania sezonowych owoców i warzyw
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego truskawki smakują lepiej w czerwcu, a dynia jesienią nabiera wyjątkowo słodkiego smaku? To nie jest przypadek, to magia jedzenia sezonowego. W dzisiejszym artykule zapraszamy do pogłębienia tematu owoców i warzyw dostępnych w poszczególnych sezonach, oraz do zrozumienia, dlaczego jest to tak ważne dla naszego zdrowia i środowiska.

Definicja sezonowego jedzenia


Jedzenie sezonowe to spożywanie owoców i warzyw, które naturalnie dojrzewają i są dostępne w danym czasie roku. Na przykład, truskawki są w sezonie wczesnym latem, jabłka są dostępne jesienią, a cytrusy zazwyczaj zimą.

Dlaczego warto jeść sezonowo?


  • Ekologiczne korzyści: Jedzenie sezonowych produktów to prosty sposób na zmniejszenie naszego śladu węglowego. Transportując mniej żywności na duże odległości, zużywamy mniej paliwa, co przekłada się na mniejsze emisje CO2. Ponadto sezonowe uprawy wymagają mniej sztucznych nawozów i pestycydów.

  • Korzyści zdrowotne: Owoce i warzywa spożywane w sezonie są zazwyczaj świeższe i mają więcej składników odżywczych, ponieważ nie są przechowywane przez długi czas.

  • Wsparcie lokalnej społeczności i gospodarki: Kupując sezonowe produkty, często wspieramy lokalnych rolników i drobnych producentów, promując zrównoważone rolnictwo i lokalną gospodarkę.

  • Zmienność w diecie: Każda pora roku przynosi inną paletę owoców i warzyw, co pozwala nam na urozmaicenie diety i odkrywanie nowych smaków.

Jak wygląda kalendarz sezonowych owoców i warzyw?


Każda pora roku przynosi nam różnorodne owoce i warzywa. Na przykład, latem możemy cieszyć się smakiem truskawek, malin, ogórków czy pomidorów. Jesienią natomiast dojrzewają jabłka, gruszki, dynie. Zimą dominują owoce cytrusowe, jak pomarańcze czy mandarynki, a wiosną wracają do łask szparagi, rabarbar czy szpinak.

Przykładowe koktajle z sezonowych owoców i warzyw

Zimowy koktajl:Wiosenny koktajl:Letni koktajl:Jesienny koktajl: 
Jak ułatwić sobie jedzenie sezonowo?


Jedzenie sezonowo jest prostsze, niż może się wydawać. Zacznij od regularnych wizyt na lokalnych targowiskach, gdzie łatwo dostępne są świeże, sezonowe produkty. Planuj swoje posiłki z wyprzedzeniem, uwzględniając sezonowe składniki. Eksperymentuj z różnymi przepisami, aby cieszyć się różnorodnością smaków, które oferują nam różne pory roku.Sezonowe jedzenie to zdrowie, różnorodność i świadomość. Zaczynamy przygodę z sezonowymi smakami? Chcesz wiedzieć, jakie konkretnie owoce i warzywa są sezonowe w danym miesiącu? Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalne plansze, które maksymalnie Ci to ułatwią! Wystarczy pobrać je (są w formacie PDF) i korzystać tj. można np. wydrukować i powiesić na lodówce lub też mieć zapisaną wersję na telefonie i korzystać robiąc zakupy w sklepie. Koniecznie daj znać, czy ułatwiły Ci one sezonowe spożywanie warzyw i owoców!

Grafiki (plansze) z sezonowymi owocami i warzywami możesz pobrać całkowicie za darmo na cały rok TUTAJ:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...