Strony

Koktajle po i w trakcie chemioterapii

Odżyw koktajlami organizm podczas chemioterapii i pomóż mu w regeneracji po zakończonym leczeniu



Zbilansowane żywienie w trakcie choroby nowotworowej to ważny element terapii. Przy chemioterapii często doskwierają przykre objawy uboczne, takie jak:

-braku apetytu;

-nudności i wymioty;

-biegunki lub zaparcia.

Wszystko to może doprowadzić do utraty masy ciała. Dobre odżywienie organizmu jest bardzo ważne przy chorobie nowotworowej. Ma wpływ na skuteczność leczenia i wpływa też na samopoczucie chorego fizyczne oraz psychiczne. Nie ma uniwersalnej diety przy chorobie nowotworowej. Zalecenia żywieniowe muszą być dobierane w sposób indywidualny. Ogólne zalecenia są następujące:

1. Bardzo ważne jest właściwe nawadnianie organizmu, która pomaga też zniwelować niektóre objawy, głównie nudności. Pij co najmniej 8 szklanek płynów dziennie. Koktajle z dodatkiem imbiru również będą skutecznie ograniczać nudności.

2. Posiłki spożywaj w regularnych odstępach czasu, najlepiej 5-6 razy dziennie w małej objętości. Jeśli masz problem z konsumowaniem posiłków stałych, spróbuj zamienić je na koktajl, który również może dostarczyć wszystkich makroskładników i dodatkowo jest bogaty w witaminy i minerały oraz enzymy roślinne.

3. Posiłki powinny być lekkostrawne.

4. Dieta musi zawierać białko, miksuj np.: ziarna konopii, sałatę rzymską, algi (spirulinę, chlorellę), komosę ryżową (quinoa), tofu.

5. Zadbaj o to, by posiłki były w miarę możliwości różnorodne. Chętniej będziesz je spożywać też, gdy będą atrakcyjniej podane.

 

Koktajle Odżywcze, czyli propozycje wysokokalorycznych odżywczych koktajli dla osób pragnących zyskać na wadze w zdrowy i smaczny sposób!

Ebook w formacie pdf, który otworzysz na każdym urządzeniu, komputerze, tablecie, telefonie lub wydrukujesz.

Co jeść w zależności od dolegliwości?

  • Brak apetytu:

-Spożywaj bardzo małe porcje, ale bardzo często nawet 8-10 razy dziennie. Koktajle łatwiej jest „przełknąć” od posiłku stałego, a w małej objętości mają naprawdę wiele wartości odżywczych.

-Kaloryczność zwiększaj przez dodatki: miód, oleje roślinne, płatki, gęste kasze, orzechy, ziarna, pestki.

Przykładowy koktajl:

Budyń jaglano - pistacjowy dedykowany wszystkim wielbicielom tych orzeszków, jest pyszny, kremowy i bardzo prosty w wykonaniu

https://zielonekoktajle.blogspot.com/2019/03/kasza-jaglana-mleko-roslinne-maso-z.html

  •  Nudności i wymioty:

-Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe. Pamiętaj o spożywaniu min. 8 szklanek płynów dziennie. Przeciwwymiotnie zadziała np. woda mineralna, czarna herbata bez dodatków smakowych, koktajl z imbirem.

-unikaj raczej: warzyw kapustnych i cebulowate, orzechów, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarnistych produkty zbożowych.

-wybieraj produkty łatwostrawne np. płatki błyskawiczne zamiast standardowych, owoce obierz ze skóry, wtedy ich przyswojenie będzie łatwiejsze. 

Przykładowy koktajl:

Green power czyli zielona siła to najlepsza nazwa na zielony koktajlhttps://zielonekoktajle.blogspot.com/2019/02/szpinak-imbir-awokado-banan.html

  • Biegunka:

-pamiętaj o właściwym nawadnianiu się! 

-Miksuj: marchew, dynia, cukinia, kabaczki, jagody, banany niedojrzałe, jabłka pieczone

Przykładowy koktajl:

Przeciwzapalny koktajl marchewkowy z imbiremhttps://zielonekoktajle.blogspot.com/2018/04/przeciwzapalny-koktajl-marchewkowy-z.html

 

Czego nie jeść podczas chemioterapii?

Nie spożywaj grejpfrutów i granatów oraz soków z tych owoców, ponieważ mogą wchodzić w interakcje z lekami.

Pamiętaj, że nie ma diet leczących z raka! Dieta nie może zastępować terapii onkologicznej! Ma ona jednak odżywić organizm i dać mu siły na walkę.

A co po chemioterapii?

Organizm pacjenta, który zakończył chemioterapię potrzebuje oczyszczenia z toksycznych związków, a także budulca do regeneracji uszkodzonych zdrowych komórek. Trzeba jak najszybciej uzupełniać niedobory składników odżywczych

Miksuj: buraki, marchewki, pomidory, dynię, pietruszkę, ogórka, jarmuż, jabłka. Możesz też korzystać z mocy ziół takich jak mniszka lekarskiego, czy pokrzywy w postaci liści lub naparu, którego użyj zamiast wody w koktajlu. 

Przykładowe koktajle:

Zestaw najlepszych przepisów na koktajle z pokrzywąhttps://zielonekoktajle.blogspot.com/2020/07/najlepsze-koktajle-z-pokrzywa-video.html

Zestaw najlepszych przepisów na koktajle z mniszkiem lekarskimhttps://zielonekoktajle.blogspot.com/2020/03/najlepsze-koktajle-z-mniszkiem.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz