Kilka słów o pochodzeniu składników, stopniu ich dojrzałości oraz ilości
Jakich owoców i warzyw używać do koktajli?
Ważną sprawą jest pochodzenie składników oraz stopień ich dojrzałości.
1. Używaj zawsze świeżych owoców. Nie sięgaj po owoce konserwowe ze względu na toksyczne substancje znajdujące się w puszkach oraz cukier dodawany do syropu. Możesz skorzystać z owoców mrożonych lub suszonych bez słodzików i konserwantów. O ile to możliwe, staraj się kupować organiczne, surowe produkty. Warzywa i owoce warto jeść świeże, gdyż w obróbce termicznej składniki odżywcze giną częściowo lub całkowicie. Enzymy są aktywne tylko w nieprzetworzonym pokarmie.
Zimą, gdy świeżych warzyw i owoców coraz mniej, chcąc nie chcąc sięgamy po mrożonki. Zobacz, dlaczego warto.
2. Używaj zawsze dojrzałych owoców i warzyw. Tylko takie są słodkie, dobrze się trawią i mają idealny zestaw składników odżywczych. Dopiero w procesie dojrzewania duża ilość skrobi zawarta w owocach zamienia się w cukry, których trawienie odbywa się o wiele szybciej i łatwiej.
Dlaczego więcej nie znaczy lepiej?
Duża liczba składników w koktajlach raz na jakiś czas nie zaszkodzi, nie miksuj jednak codziennie wybuchowych mieszanek, gdyż układ pokarmowy gorzej sobie z nimi radzi. Różne gatunki owoców, warzyw, ziaren czy orzechów mają inne czasy trawienia, więc łączenie zbyt wielu obciąża żołądek i jelita, co może spowodować dyskomfort lub dolegliwości przewodu pokarmowego.
Dla dobrego smaku wystarczą miksy dwu- lub trzyskładnikowe albo zielenina z jednym gatunkiem owocu. Najwięcej ciekawych smaków daje zestawienie zielonolistnego warzywa i dwóch owoców, czyli tak zwane koktajle trójskładnikowe. Prostota jest zawsze najlepsza.
Czy wiesz, że istnieje sposób aby zawsze otrzymywać niezwykłą kremową konsystencję koktajli, tzw. smooth?
Czy trzeba dodawać płyny do koktajli?
Teoretycznie nie, zwłaszcza gdy używasz bogatych w wodę owoców, jak cytrusy, arbuzy czy melony, i chcesz osiągnąć deserowy efekt musu, kremu albo lodów. Dodajemy jednak płyny z kilku powodów:
– zdecydowanie łatwiej miksuje się koktajl,
– rozcieńczony jest smaczniejszy i ma lepszą konsystencję,
– uzyskuje się więcej koktajlu
– woda w koktajlu to dodatkowe nawodnienie, które w okresie oczyszczania jest szczególne ważne aby ułatwić pozbywanie się toksyn
Koktajl można wzbogacić o inne płyny niż woda, na przykład wodę kokosową, świeżo wyciskane soki, mleka roślinne, co gorąco polecamy. Napój ma wówczas dodatkowe wartości odżywcze i jest pyszny, nawet bez owoców o zdecydowanym smaku.
zdjęcie tytułowe pochodzi z: pixabay.com
Proste przepisy na koktajle znajdziesz również w naszej książce Wachlarz.
To poręczna forma książki, którą możesz zabrać ze sobą gdziekolwiek chcesz, albo trzymać na blacie w kuchni bez strachu, że się zabrudzi.
Ponad 300 przepisów z oznaczoną kalorycznością i makroskładnikami:
Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiedziałam, że z owocami można przesadzić.
OdpowiedzUsuń