Nowalijki w koktajlach - bomba szkodliwych azotanów czy witamin?

Wiosna to czas na młode rzodkiewki, szczypiorek i sałatę, ale czy warto miksować w koktajlach nawożone nowalijki?




W końcu nadchodzi wiosna, wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca spragnieni witamin i minerałów mamy ochotę spożywać więcej zieleniny, warzyw i owoców. Z pomocą przychodzą nowalijki, czyli młode warzywa, dostępne wczesną wiosną. Kojarzą nam się ze zdrowiem, ale czy słusznie?


Zdradzamy listę najlepszych składników do koktajli, których możesz użyć wiosną.

http://zielonekoktajle.blogspot.com/2017/03/40-najlepszych-wiosennych-skadnikow-do.html


Czy warto miksować nowalijki?


Nowalijki budzą kontrowersje. Ze względu na warunki, w jakich są hodowane oraz z powodu sporej ilości używanych nawozów. Nie zapominajmy jednak o tym ,że również warzywa hodowane później na polach są poddawane nawożeniu natomiast szklarnie zapewniają dużo bardziej kontrolowane warunki uprawy, dlatego warzywa szklarniowe nie są narażone na szkodniki, które muszą być zwalczane za pomocą pestycydów, więc tutaj nowalijki tak naprawdę wykazują przewagę nad później hodowanymi dobrociami. 

Panuje powszechne przekonanie, że warzywa te kumulują tylko szkodliwe pierwiastki, ale pamiętajmy, że zawierają także witaminy i mikroelementy, których bardzo nam po zimie brakuje i właśnie tych witamin i minerałów jest tyle samo co w warzywach hodowanych już w późniejszym okresie. Choć nowalijki ze względu na specyfikę hodowli smakowo odbiegają od tych dostępnych w późniejszym terminie pysznych okazów ;) Natomiast słabszy smak WCALE nie wynika z nawożenia, a z faktu, że pomimo kontrolowanych warunków (również doświetlania) w szklarni o tej porze roku nie ma dostatecznych warunków na to, by rośliny miały dostateczną ilość tak istotnych do wzrostu promieni słonecznych.

Nie rezygnujcie więc z miksowania nowalijek w wiosennych koktajlach, jednak z rozwagą. Nie należy spożywać zbyt dużo nowalijek, ponieważ mogą zawierać szkodliwe w dużych ilościach azotany.

Jeśli tylko mamy taką możliwość to wiosną miksujemy przede wszystkim pełne witamin chwasty i naturalnie rosnące zielonolistne warzywa (rosnące z dala od zgiełku miast, autostrad itp.) , polecamy zwłaszcza mniszek lekarski, pokrzywę czy szczaw.

Krok po kroku, najpierw zrywamy mniszek, a potem miksujemy zielony koktajl z chwastami


Miksujemy chwasty z mango, pyszny koktajl

Właśnie zaczyna się sezon na chwasty. Zmiksuj pokrzywę z owocami i ciesz się zdrowiem oraz witalnością przez całą wiosnę!

http://zielonekoktajle.blogspot.com/2017/03/zielony-koktajl-z-pokrzywa-krolowa.html


Miksując młode, wiosenne warzywa nie zapominaj, że często liście mają więcej wartości odżywczych od korzeni, tak jest na przykład w przypadku młodej rzodkiewki, marchwi, selera czy kalarepy. Bogate w witaminę C, fosfor wapń i żelazo, działają na organizm odtruwająco, przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. 

A tutaj Maciek z Mikim Miksują LIŚCIE RZODKIEWKI


Młode liście to idealny materiał na zielony koktajl - często liście są bardziej wartościowe i bogatsze w składniki odżywcze od korzeni.

http://zielonekoktajle.blogspot.com/2017/05/nie-wyrzucaj-lisci-rzodkiewki-marchwi.html

 

Jak komponować pyszne koktajle z nowalijkami?


Polecamy propozycje z książki z serii "Zielone koktajle 365 przepisów" które szybko stały się bestsellerem i sprzedały się w ponad 200 tysiącach egzemplarzy. 

Rzodkiewkowa świeżość


Składniki na 1-2 porcje:

6 rzodkiewek z młodymi liśćmi,
1/2 świeżego ogórka,
2 dojrzałe banany,
1/2 łyżeczki startego korzenia imbiru,
łyżeczka oleju lnianego,
200 ml wody.

Wykonanie: 

Umyte rzodkiewki z liśćmi zmiksuj z obranymi bananami i ogórkiem, imbirem oraz olejem lnianym.
Uzupełnij wodą i ponownie zmiksuj. Zamiast oleju lnianego możesz dodać ćwierć awokado.


Migdałowa dymka


Składniki na 1-2 porcje:

1/2 dojrzałego awokado,
garść migdałów,
cebula dymka,
200 ml wody,
prażony sezam i cebula dymka do posypania.

Wykonanie:

Namocz migdały co najmniej przez 2 godziny, odlej wodę. Awokado przekrój na pół wzdłuż pestki i wybierz miąższ łyżką. Zmiksuj z migdałami, cebulą oraz wodą aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Przed podaniem posyp prażonym sezamem i pokrojoną dymką.


Festiwal sałatkowy


Składniki na 1-2 porcje: 

garść sałaty masłowej,
kilka liści młodej sałaty rzymskiej,
garść młodych liści szpinaku,
czerwony grejpfrut,
banan,
łyżeczka cynamonu,
150 ml wody,
łyżeczka miodu (opcjonalnie).

Wykonanie:

Umyj zielone liście, wyciśnij sok z grejpfruta, zmiksuj wszystkie składniki do uzyskania jednolitej konsystencji. Opcjonalnie koktajl można dosłodzić miodem. Jeśli lubisz grejpfruty - użyj całego owocu. Koktajl będzie bardziej gęsty i gorzki, ale za to z pektynami i większą ilością błonnika pokarmowego.


Koktajl warzywny z młodą marchewką


Składniki na 1-2 porcje: 

3 młode marchewki,
pomarańcza,
1/2 łyżeczki startego korzenia imbiru,
garść ziaren słonecznika,
1/2 ząbka czosnku,
1/2 łyżeczki kurkumy,
sól i pieprz do smaku,
250 ml wody, najlepiej ciepłej.

Wykonanie:

Namocz ziarna słonecznika przez co najmniej pół godziny, odlej (odcedź) wodę, zmiksuj je z obraną młodą marchewką, pomarańczą i czosnkiem, dodaj imbir, przyprawy i wodę, zmiksuj ponownie. Koktajl z dodatkiem ciepłej wody przypomina w smaku wiosenną zupę.

Więcej przepisów na koktajle z nowalijkami oraz innymi owocami i warzywami, do koloru i do wyboru - znajdziesz w książce  "Zielone koktajle 365 przepisów" , z której pochodzą powyższe przepisy i zdjęcie główne.


Poręczna forma książki, którą możesz zabrać ze sobą gdziekolwiek chcesz, albo trzymać na blacie w kuchni bez strachu, że się zabrudzi - KSIĄŻKA WACHLARZ!
Ponad 300 przepisów z oznaczoną kalorycznością i makroskładnikami:


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...