Jak zrobić najprostszy pudding z chia (szałwii hiszpańskiej) i dlaczego Ci nie wychodzi?

Tyle dobrego słyszałeś o ziarenkach wielkiej mocy, a nie wiesz, jak się nimi posłużyć, aby Twój deser był pyszny i piękny? Zobacz, to proste!

 

więcej koktajli z nasionami chia TUTAJ

 

Podstawowa wiedza, którą musisz pojąć

http://zielonekoktajle.blogspot.com/2015/10/chia-mleko-migdaowe-borowki-goji.htmlNasiona chia, o których wszędzie teraz głośno i które stały się poniekąd modne, to nasiona szałwii hiszpańskiej, pochodzącej z Ameryki Południowej. Tam od dawien dawna Aztekowie uważali je za pokarm bogów. Spożywali je codziennie utrzymując, dzięki nim mają dobrą kondycję fizyczną oraz bystry umysł. Zaś Indianie z dzisiejszej południowo-zachodniej części Meksyku, traktowali nasiona chia jako swoje podstawowe pożywienie. Jak podają źródła, mogli spożyć 1 łyżeczkę nasion i wędrować cały dzień bez przerwy.
Nasiona chia, potrafią się żelować i zwiększyć objętość aż 9 razy. Są niesamowicie zdrowe, a puddingi lub koktajle z ich dodatkiem mogą być pyszne i wyglądać okazale. Nasiona te mają niesamowitą właściwość, otóż pęcznieją i żelują zwiększając swoją objętość poprzez absorpcję płynu, w którym są namoczone. Następnie już w organizmie uwalniają płyn stopniowo w miarę trawienia i nawilżają w ten sposób organizm od środka. Niesamowite, prawda?

 

Co właściwie zawierają nasiona chia?


http://zielonekoktajle.blogspot.com/2015/08/swieze-figi-chia-mleko-roslinne.html Te małe ziarenka mają dużą moc, bogate są w witaminy, minerały, błonnik i białko, a przede wszystkim dodają energii, mocy i siły. Jako jedne z niewielu źródeł kwasów omega 3 i omega 6 zawierają je w idealnej proporcji. Dodatkowo, mając właściwość pęcznienia, absorbują płyny, w których są namoczone i oddają je stopniowo, nawilżając cały organizm od środka. Pęcznieją aż dziewięciokrotnie, co również jest zaletą dla dbających o linię. Błonnik w nich zawarty przyczynia się do utrzymania płaskiego brzucha, a napęczniałe nasiona wypełniają żołądek.

 

Jak smakują nasiona chia?

http://zielonekoktajle.blogspot.com/2015/09/chia-mleko-kokosowe-wiorki-kokosowe.html


Otóż nasiona chia nie smakują. Są całkowicie neutralne i przyjmują smak tego płynu, w którym zostały wcześniej namoczone. Ich ważną kolejną zaletą jest bowiem to, że nasiąkają one i wchłaniają płyn, w którym je zanurzysz. Chłonąc płyn, zamieniają substancję w lekką galaretkę, dlatego też stanowią idealny składnik do produkcji puddingu.

 

 

Jak zrobić podstawowy pudding chia? 

To proste. Wymieszaj nasiona chia z dziewięciokrotnie większą ilością płynu np. 1 łyżkę w niecałe pół szklanki płynu. Pamiętaj, żeby mieszać co jakiś czas, bo nasiona, wchłaniając płyn, gęstnieją i trzeba mieszać, aby nie zrobiły się gluty. Odstaw na jakiś czas, minimum 2-3 godziny, a najlepiej na całą noc, a następnie dodaj świeże owoce lub zmiksowane na mus + kilka świeżych do posypania. Możesz udekorować i dosmaczyć pudding chia jak Ci podpowiada wyobraźnia oraz smak, dodać orzechy, bakalie, przyprawy lub nic.

http://zielonekoktajle.blogspot.com/2015/10/chia-mleko-kokosowe-miod-wanilia-owoce.htmlJeśli wymieszasz nasiona chia z wodą, nie będą miały smaku, dopraw je wtedy np. cynamonem, wanilią, kardamonem, miodem, syropem klonowym itp

Jeśli wymieszasz nasiona chia z mlekiem roślinnym (może to być mleko roślinne zrobione samodzielnie w domu) to wówczas nasionka przejmą smak mleka i będą smakować tym mlekiem. Tutaj świetnie sprawdzają się mleka smakowe, waniliowe, cynamonowe, daktylowe itp.

Polecany przez nas przepis na prosty, podstawowy pudding chia


Składniki na 1-2 porcje:
200 ml mleka np. kokosowego, migdałowego, ryżowego, owsianego lub innego, które lubicie
3 łyżki nasion chia 
1 łyżka syropu klonowego lub miodu
+ opcjonalnie świeże sezonowe owoce
Wymieszaj mleko, syrop lub miód z nasionami chia, odstaw na noc, kilkakrotnie mieszając w ciągu pierwszych 30 minut. Rano dodaj opcjonalnie świeże, sezonowe owoce
Pamiętaj, nasiona chia sprawdzą się też jako dodatek do każdego zielonego koktajlu, który stworzysz, gdyż świetnie zagęszczają i nadają konsystencję.



http://zielonekoktajle.blogspot.com/2015/11/jak-zrobic-samodzielnie-w-prosty-szybki.html






Dlaczego moczysz nasionka i pudding nie wychodzi?

Najprawdopodobniej przyczyna tkwi:
    http://zielonekoktajle.blogspot.com/2015/09/nasiona-chia-woda-cytryna.html
  • w zbyt dużej ilości płynu
Nasiona zwiększają swoją objętość dziewięciokrotnie, a więc mniej więcej tyle są też w stanie wchłonąć płynu. Proporcja 1 łyżeczka nasion na szklankę płynu to zdecydowanie za mało. Na szklankę potrzeba przynajmniej 3 łyżek nasiona chia, nie łyżeczek.
  •  rodzaju płynu
Jeśli używasz na przykład mleka kokosowego z puszki i jest ono gęste oraz tłuste, to też potrzeba mniejszej ilości nasion, niż na przykład w porównaniu do wody czy soku. Ta przyczyna jednak także sprowadza się do pierwszej, więc zwiększ ilość nasion lub zmniejsz ilość płynu.
  •  w zbyt małej ilości płynu
Za mała ilość mleka, soku czy wody, w której moczysz nasiona chia powoduje, że powstaje glut, zbita warstwa nasionek.
  •  braku dobrego przemieszania
Pamiętaj aby nasiona mieszać, najlepiej w trakcie żelowania i także co najmniej kilkakrotnie, zwłaszcza w pierwszej fazie. Nasiona pęcznieją już w pierwszych 15-30 minutach, pełne napęcznienie osiągając po kilku godzinach. Najlepiej moczyć i mieszać nasiona w pierwszej godzinie, po czym, zostawić je w lodówce na całą noc.

Dlaczego Twój pudding nie wygląda tak pięknie jak na zdjęciach?

http://zielonekoktajle.blogspot.com/2015/08/chia-mleko-migdaowe-wiorki-kokosowe.html
Aby pudding chia był pięknie prezentującym się deserem użyj kilku wskazówek:
  • zwróć uwagę na naczynie
http://zielonekoktajle.blogspot.com/2015/09/dynia-chia-mleko-kokosowe-przyprawy.htmlPodawaj go w przezroczystych szklankach, kubkach, słoikach lub innych pojemnikach, aby mój pięknie się zaprezentować. W naczyniu nieprzezroczystym nie widać żadnego efektu, a najpiękniejsze w puddingu są właśnie zżelowane nasionka.
  • stwórz warstwy
Polecamy ułożyć warstwę puddingu na spód naczynia i na wierzch warstwę zmiksowanych czy pokrojonych owoców albo na odwrót, warstwę puddingu chia nakładasz na wierzch, przykrywając nim jak kołderką warstwę owoców. Ciekawie prezentuje się również forma przekładanych kilku warstw puddingu z musem owocowym lub warzywnym.

 

Dlaczego Twój pudding nie jest pyszny?

http://zielonekoktajle.blogspot.com/2014/11/dynia-chia-mleko-kokosowe-gaka.htmlAby pudding chia smakował, użyj płynu, który Ci smakuje, bo nasiona nie mają smaku. One przejmują smak płynu w którym będą namoczone. Nie ma przeszkód, aby też płyn dosmaczać, np. wanilią, cynamonem, kardamonem, gałką muszkatołową, imbirem, daktylami, cukrem kokosowym, syropem klonowym i innymi tego typu słodami lub przyprawami. Możesz też użyć zmiksowanych owoców i warzyw lub zielonych koktajli do namaczania nasion. Nie zapominaj też o sezonowych owocach i warzywach, które urozmaicają desery z wykorzystaniem nasion chia i powodują, że za każdym razem mogą być one innego smaku i nigdy się nie znudzą.


Stosując te wskazówki Twój pudding chia już zawsze będzie smaczny, piękny i udany. Smacznego
 
Tutaj zobacz jak robię pudding chia w zimie:
 
https://zielonekoktajle.pl/dieta


21 komentarzy:

  1. Ostatnio w końcu w mojej kuchni znalazły się nasiona chia i pora je przetestować, skoro tak wszyscy dookoła już polecają. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A co z zalecanym spożyciem nie większym na dobę niż trzy ŁYŻECZKI? Tu mowa o 3 łyżkach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 3 łyżki na szklankę mleka to taka spora porcja puddingu wyjdzie, spokojnie możesz to podzielić na 2-3 porcje, jak doda się owoców czy musu.
      Zalecane dzienne spożycie jest jak samo wskazuje ZALECANE, nie jesz przecież puddingu z chia dzień w dzień przez cały rok :) jak zjesz jednego dnia 3 ŁYŻKI a potem w ogóle to średnia będzie w porządku :))))

      Usuń
    2. To nie jest kwestia średniego spożycia i składników odżywczych, tylko ryzyka napęcznienia ziaren i zablokowania jelit (chyba nie zdarza się za często, ale się zdarzyło, z ostrzeżeniem łatwiej producentowi uniknąć ewentualnych pozwów). Zrobić trzy razy mniejszą porcję zawsze można. Albo zjeść z kimś ;)

      Usuń
  3. A czym się różnią te nasiona Chia od otrąb babki płesznik czy babki jajowatej? Zasada działania podobna. Absorbują wodę, pęcznieją i zawierają (Śluz babki jajowatej zawiera ksylozę (46%), arabinozę, galaktozę i kwas glukuronowy..oraz olej (ponad 5%), bogaty w kwas linolowy i linolenowy)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Babka działa przeczyszczająco więc nie jest wskazane jej codzienne spożywanie. Z tego co wiem to kobietą w ciąży czy po porodzie gdy mają problemy zalecane jest właśnie wypicie babki ale trzeba to popić duża ilością wody gdyż możeny się zapachac

      Usuń
  4. Wygląda super. Już nie mogę się doczekać kiedy wypróbuję to w domu.

    OdpowiedzUsuń
  5. ja wlasnie oczekuje z niecierpliwoscia przesylki. artykul bardzo mi sie przydal- lepiej poczytac przed wlasnym testowaniem nie majac zielonego pojecia jak przyrzadzac :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Jesli chodzi o podawanie chia dzieciom. Kiedy najwczesniej mozna podawac maluchom?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zaleca się podawania niemowlętom i dzieciom do trzech lat.

      Usuń
  7. No mi niestety cały czas nie wychodzi pudding :(
    I całą noc stało i za oknem gdy było zimno i podgrzewałam-nic nie działa. A czy takie jedzenie surowych nasion nie napęczniałych tylko dodawanych do posiłku czy koktajlu ma sens? One się trawią czy przechodzą po prostu z góry na dół? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie trzeba nic podgrzewać :)
      Spróbuj dać więcej chia a mniej płynu, to najczęstsza przyczyna że pudding nie wychodzi :))

      Usuń
  8. Tego nie wiedziałam :-) Świetny post przybliżający tajemnicze nasiona chia. Osobiście wiedziałam tylko o zdrowej stronie nasion i dodaję je zazwyczaj do owsianki, ale muszę spróbować koniecznie z puddingiem :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Chia - uwielbiamy i jemy regularnie:)

    OdpowiedzUsuń
  10. No właśnie też się chciałam zapytać czy jeśli dosypuję je do jogurtu to też dadzą efekt? Wydaje mi się, że tak ;)) coś tam się na pewno wchłonie prawda?

    OdpowiedzUsuń
  11. Właśnie dziś kupiłam nasiona, jutro dokupię mleko kokosowe i działam wg Twojego przepisu :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Tylko pamietajcie, ze jak bedziecie przesadzaly z czestotliwoscia jedzenia tych nasion to moga pojawic sie zaparcia I zle samopoczucie. Takze z umiarem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To one nie pomagają na zaparcia?

      Usuń
  13. Mnie zastanawia co z moimi nasionami chia jest nie tak. Jest to już któraś moja paczka tych nasion i tym razem jak robie pudding są tak gorzkie, że nie da się ich przełknąć... Jakiś pomysł dlaczego? Ktoś już tak miał?

    OdpowiedzUsuń
  14. Muszę spróbować z robć pudding. Najczęściej dodaje je do jogurtu na 15 min przed spożyciem. Wtedy tylko lekko pęcznieją bo w innym przypadku jogurt zrobi się za suchy.

    OdpowiedzUsuń

Celowane koktajle

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...